Nemzeti szempont

Szerző
(szerk.) Prazsák Gergő
Kiadás ideje
2014
Kiadó
Apeiron K.
Kiadás helye
Budapest
ISBN
978-963-89569-2-7
Ismertető

A nemzet fogalmáról sokszor, mint a társadalmi lét megkérdőjelezhetetlen, egységes, oszthatatlan, sérthetetlen, időben folytonos, kulturálisan megbonthatatlan, öröktől fogva létező formájáról szeretünk beszélni. Ebben a könyvben pont az ellenkezőjét tapasztalhatja meg a tisztelt olvasó. Mint amikor a virágot szirmaira bontjuk, úgy fejtődnek le a könyvben a nemzet fogalmáról a legkülönfélébb rétegek, és válnak el egymástól a nemzet fogalmához kapcsolódó sokszínű és gazdag tartalmak, érzelmek, szimbólumok, indulatok, asszociációk.
A tanulmányokban a nemzeti szempont megjelenik úgy is, mint a nyelv, a leszármazás, a neveltetés, a kötődés, az identitás, az értékek és a szimbólumok, az együttes élmény és az együvé tartozás meghatározó mozzanata, miként a nemzeti szempont megtestesítheti a megkülönböztetést, a gyűlölködést, az előítéletességet és a kirekesztést egyaránt.
A könyv egy izgalmas, antropológiai, szociológiai, társadalomlélektani és kultúrtörténeti tér-és időutazás, melynek során a 19 tehetséges fiatal tudósjelölt szerző darabokra szedi a nemzet szempont jelentését.
Tekintse úgy az olvasó ezt a könyvet, mint a nézőpontok izgalmas kavalkádját, ahol az egyes elmesélt történetek és gondolatkísérletek feltétlenül továbbgondolásra serkentenek.

Örkény Antal