Munkatársat keresünk
Eötvös Loránd Tudományegyetem a "Közalkalmazottak...

Luther-nyomtatványok az ELTE Egyetemi Könyvtár és levéltárban

Az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár a Kulturális Örökség Napján a reformáció 500. évfordulója alkalmából Luther Márton munkásságát és tanításának magyarországi hatását tükröző válogatott dokumentumok bemutatásával tiszteleg a reformátor előtt. A kiállítás megnyitóján, 2017. szeptember 16-án 16.00 órakor Dr. Knapp Éva tart előadást a könyvtárban őrzött, a témához kapcsolódó dokumentum-kínálatról. Ezek között fellelhető Luther németre fordított Bibliájának 16. századi bejegyzésekkel ellátott példánya, tanításai a Szentháromságról, a Tízparancsolatról és az utolsó ítéletről, valamint a magyarországi reformátorok tanításai és Biblia-fordításai. A megnyitó keretében Belváros-Lipótváros Budapest Főváros V. Kerület Önkormányzata több kiadványt is örökbe fogad ünnepélyes keretek között.

Fél évezreddel ezelőtt Luther Márton fellépése átalakította a korabeli Európa vallási arculatát, megváltoztatta a Szentíráshoz fűződő személyes viszonyt és újra bibliai alapokra helyezte a hit világát. Wittenbergben kitűzött 95 tétele máig ható reformok sorozatát indította el, melyek a társadalom valamennyi szegmensében tükröződnek. Biblia-fordítása emberek tömegei számára tette elérhetővé a Szentírás szavait. Kiállításunk a gyűjteményünkhöz tartozó értékek felvonultatásával izgalmas diskurzusra, és a reformáció örökségének felfedezésére invitálja az érdeklődőket.