Az Egyetemi Könyvtár legkülönlegesebb műtárgya

A Múzeumok Éjszakája 2020 keretében bemutatásra kerül legkülönlegesebb műtárgyunk, az 1343 és 1354 között keletkezett Dante-kódex.

Az ELTE Egyetemi Könyvtár állományába tartozó, 94 színes miniatúrával, iniciáléval és rajzokkal díszített, befejezetlen kódex valószínűleg I. (Nagy) Lajos uralkodása idején került Magyarországra. A 16. században, Buda elfoglalása után a törökök hadizsákmányként elszállították, 1877-ben adta vissza a török uralkodó. A világhírű kódex az Isteni Színjáték (La divina Commedia) egy első fennmaradt leírása. Szövege több helyen eltér a Boccaccio-féle másolatokon alapuló kanonizált szövegtől. A Pokol kezdőoldalának díszein Dante háromszor látható: „az ember élet útjának felén” a sötét erdőben, meditáció közben és a három fenevaddal.

Lapozzon bele a repozitóriumunkban elérhető kódexbe Ön is!

Ha a Dante-kódex nyelvéről szeretne többet tudni, itt talál bővebb információkat.

Látogasson el a MúzÉj 2020 Facebook-oldalára is!