Mademoiselle Chanel elmeséli az életét

Kiadás helye
978-615-5285-73-8
Ismertető

A spanyolországi születésű, ám Kaliforniában élő író, Christopher W. Gortner rendre híres nőalakokról szóló művekkel jelentkezik. Legújabb, magyarul is olvasható regénye a neves divattervező, Coco Chanel (1883-1971) életét mutatja be, ráadásul úgy, hogy a szerző a főhős szájába adja szavait. A fiktív memoárban Coco 1954-ből tekint vissza életére. A női divatot forradalmasító kreátor ekkor tért vissza tízéves svájci kényszer emigrációjából, és tartott ismét divatbemutatót, felvonultatva új kollekcióját (Párizsban egyébként elég hűvös, Amerikában azonban annál lelkesebb fogadtatásra talált). Coco - eredeti nevén: Gabrielle - Chanel elmeséli gyermekkorát, azt, hogyan lett kiskorában félárva, majd hogyan hagyta el őt és testvéreit az apjuk, hogy Amerikában próbáljon szerencsét. Megtudhatjuk, miként teltek a ciszterciek által fenntartott aubazine-i árvaházban - meglehetősen kemény - gyermekévei, milyen hatást gyakorolt rá az intézmény légköre, hogyan került 18 éves korában a kanonok által működtetett moulins-i Notre-Dame intézetbe, ahol elsajátította a varrás művészetét. Olvashatunk a Vichy-ben élő bácsikája mellett töltött évekről, amikor "letette a tűt", és egy éjszakai lokálban kupléénesként dolgozott (később innen kapta művésznevét is, a Qui qu'a vu Coco dans l'Trocadéro? című sanzon alapján). Megtudhatjuk, hogyan változtatta meg az életét és karrierjét, mikor találkozott Arthur Capellel, egy gazdag angol bankár fiával, becenevén "Boy"-jal, akihez hozzáköltözött, és ő támogatta kalapkészítő műhelyének megnyitásában. Olvashatunk későbbi butikjának megnyitásáról, pályájának felíveléséről, tervezői munkájáról vagy éppen a parfümök sikeréről. Coco részletesen "vall" szerelmi életéről, ugyanakkor a regényben a kor kiemelkedő kulturális alakjai - egyben Coco barátai - is megjelennek, Pablo Picassótól Jean Cocteau-n és Igor Sztraviszkijen keresztül Szergej Gyagilevig. A fiktív memoár természetesen arra is lehetőséget ad, hogy Coco életének később gondosan elhallgatott, második világháborús epizódjáról is beszámoljon: ekkor egy német katonatiszt volt a szeretője, amely miatt a későbbiekben kollaboránsként tekintettek rá. A kötet a szerző utószavával zárul.

"www.kello.hu minden jog fenntartva"