Az Egyetemi Könyvtár homlokzata madártávlatból

Az Egyetemi Könyvtár Ferenciek tere 6. szám alatt található műemlék épülethomlokzatának tetején két angyal tartja a pesti egyetem címerét, mely alatt a Bibliotheca scientiarum universitatis hungaricae (a magyar tudományegyetem könyvtára) felirat olvasható.

A homlokzatot sgraffito technikával díszítették. Az eljárás során az egymásra felvitt különböző színű festékek vagy vakolatok felső rétegét precízen visszakaparják, kikarcolják, ami által előtűnik a mélyebben fekvő réteg színe.

Tizenkét tudományt képviselő tudós arcmása látható a homlokzaton: Szolón (jogtudomány), Aquinói Szent Tamás (teológia), Hippokratész (orvostudomány), Arisztotelész (filozófia), Machiavelli (államtudomány), Newton (fizika), Hérodotosz (történetírás), Winkelmann (régészet), Homérosz (irodalomtudomány), Humboldt (természettudomány), Arkhimédész (matematika), Galilei (asztronómia). Portréik alatt a tudományukat szimbolizáló allegorikus nőalakok kerültek megörökítésre.

A kupola csúcsán egy lángoló hamvveder látható, amely a tudománynak soha ki nem alvó lángját jelképezi.

Olvassa tovább érdekességeinket: az Egyetemi Könyvtár legszebb belső teréről, a Nagyolvasóról itt olvashat!