Gömöri György irodalomtörténész adománya az ELTE Egyetemi Könyvtárnak

Gömöri György, 1956 után Angliában, Amerikában élő, magyar és lengyel irodalmat oktató egyetemi tanár, költő mintegy 400 kötetet tartalmazó, határon túli és anyaországi magyar írók könyveiből álló gyűjteményt adományozott az ELTE Egyetemi Könyvtárnak. Értékét különösen emelik a szerzők Gömöri Györgynek szóló, személyes hangú dedikációi. Az adomány ünnepélyes átadására 2012. november 8-án 10 órakor került sor az Egyetemi Könyvtár hagyományos őszi szakmai konferenciájának megnyitó eseményeként.

Az ELTE Egyetemi Könyvtár gyűjteményében eddig is megtalálhatók voltak Gömöri György művei, mostantól azonban az irodalomtörténész saját könyvtárának majd’ 400 kötete is elérhető az állományban. A szerzők Gömöri Györgynek írt személyes hangú dedikációi révén különösen értékes művek mind földrajzi szempontból, mind megjelenési idejüket tekintve tág határok között mozognak: az 1960-as évektől egészen napjainkig terjed a Romániában, Jugoszláviában, Csehszlovákiában, Szlovákiában, Német Szövetségi Köztársaságban, Angliában, Kanadában, Amerikában megjelent magyar nyelvű könyvek köre, melyhez nagy számban csatlakoznak Magyarországon kiadott kötetek is.  A gyűjtemény szépirodalom mellett több irodalomtudományi, illetve más tudományterületről származó művet is tartalmaz. A szerzők között találjuk – a teljesség igénye nélkül – Szegedy-Maszák Mihály, Pomogáts Béla, Szörényi László, Ungvári Tamás, Pilinszky János, Mészöly Miklós, Petri György, Kerényi Grácia, Sükösd Mihály, Szávai Géza, Nádas Péter, Kukorelly Endre, Kocsis István, Páskándi Géza, Sinkó Ervin, Ács Károly, Tolnai Ottó, Koncsol László, Grendel Lajos, Tűz Tamás, Bitó László, Borbándi Gyula, Határ Győző nevét.

Gömöri György színes, szerteágazó irodalmi kapcsolatai rajzolódnak ki a szerzők egyéni hangú dedikációiból, például Határ Győző 1978. július 12-én kelt bejegyzése az „Intra muros” c. művének előzéklapján így szól: „Lyukas hálóval halászunk sűrű végtelent” – Gyurinak ajánlom ezt a szegénységével hivalkodó kis könyvet a hátsóeurázsiai lepratelep utolsó barlangjából, a befalazottak cellasorán – péklapáton nyújtja, fertőtlenítés és böngészés céljából…

A Gömöri-gyűjteményt a könyvtár online katalógusában (http://opac.elte.hu) a  Gömöri György könyvtárából  kulcs beírásával lehet megtalálni, az alsó keresőmező  bármelyik mező  állásában. Az ajánlásokról készített digitális felvételek az egyediségük miatt egyébként csak helyben használható kötetek leírásainál hamarosan elérhetők és megtekinthetők lesznek.