Az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár 2024. április 27. és 30. között technikai okok miatt zárva tart.

Nemzeti szempont

Szerző
(szerk.) Prazsák Gergő
Kiadás ideje
2014
Kiadó
Apeiron K.
Kiadás helye
Budapest
ISBN
978-963-89569-2-7
Ismertető

A nemzet fogalmáról sokszor, mint a társadalmi lét megkérdőjelezhetetlen, egységes, oszthatatlan, sérthetetlen, időben folytonos, kulturálisan megbonthatatlan, öröktől fogva létező formájáról szeretünk beszélni. Ebben a könyvben pont az ellenkezőjét tapasztalhatja meg a tisztelt olvasó. Mint amikor a virágot szirmaira bontjuk, úgy fejtődnek le a könyvben a nemzet fogalmáról a legkülönfélébb rétegek, és válnak el egymástól a nemzet fogalmához kapcsolódó sokszínű és gazdag tartalmak, érzelmek, szimbólumok, indulatok, asszociációk.
A tanulmányokban a nemzeti szempont megjelenik úgy is, mint a nyelv, a leszármazás, a neveltetés, a kötődés, az identitás, az értékek és a szimbólumok, az együttes élmény és az együvé tartozás meghatározó mozzanata, miként a nemzeti szempont megtestesítheti a megkülönböztetést, a gyűlölködést, az előítéletességet és a kirekesztést egyaránt.
A könyv egy izgalmas, antropológiai, szociológiai, társadalomlélektani és kultúrtörténeti tér-és időutazás, melynek során a 19 tehetséges fiatal tudósjelölt szerző darabokra szedi a nemzet szempont jelentését.
Tekintse úgy az olvasó ezt a könyvet, mint a nézőpontok izgalmas kavalkádját, ahol az egyes elmesélt történetek és gondolatkísérletek feltétlenül továbbgondolásra serkentenek.

Örkény Antal