A legszebb belső tér: az Egyetemi Könyvtár Nagyolvasó terme

A Múzeumok Éjszakája 2020 kiváló alkalmat szolgáltat Nagyolvasónk virtuális bebarangolására. Az Egyetemi Könyvtár műemléképületében található, klasszikus karzatos könyvtári termének méretei: 17,4 m x 12,8 m x 15,1 m, azaz 228 négyzetméter. 180 fő befogadására tervezték, a könyvtár megnyitása után 140 olvasói helyet szerettek volna kialakítani, de végül 1899-ben csak 102 olvasói hely fogadta a könyvtárba látogatót. Jelenleg 72 ülőhely fogadja az olvasókat.

A Nagyolvasóban látható Garay János költő (1812-1853) szobra, aki a könyvtár első segédkönyvtárosa volt, 1850-től a könyvtárban lakott és itt is halt meg 1853-ban.

A nagyolvasó főbejárata felett látható Than Mór I. Ferenc Józsefet ábrázoló portréja. A festmény 1876-ban készült és a 40-es éveiben járó uralkodót ábrázolja. 1918 után a képet többször el akarták távolítani, a helyére először Szent Genovéva képmását, majd Eötvös Lorándról készült festményt raktak volna, de ezek a tervek nem valósultak meg. 1945 után Ferenc József alakját vörös függönnyel takarták el. Erre a drapériára először a Rákosi-, majd a Kádár-címer került. Ma újra eredeti állapotában látható.

A Nagyolvasó falfestményeit Lotz Károly (1833–1904), a 19. század második felének legismertebb magyar festője készítette 1875–76-ban. A festményeken különböző nőalakok szimbolizálják a tudományokat és a művészeteket.

Az olvasóterem felett kettős üvegtető található, amelyen keresztül természetes megvilágítást kap.

További érdekességeket a homlokzatról és a kupoláról honlapunkon olvashat!

A kép eltávolítva.
Fotó: Kurka Géza